Vířivka nebo bazén? Využití 365 dní v roce

Zvažujete zda si pořídíte bazén nebo raději dáte přednost vířivce? Základním rozdílem mezi bazénem a vířivkou je jejich stavební připravenost a celková využitelnost v průběhu roku.

Mnoho rodin si pořídilo a pořizuje bazén jednak kvůli dětem, aby si mohli v pohodlí domova užívat během slunných letních dnů vodních radovánek. Dalším důvodem je sportovní využití bazénu pro udržování kondice a plavání za pomoci protiproudu. Jsou různé typy bazénů a ve většině případů se usazují do země a je nutné provést poměrně časově a stavebně náročné práce.

Vířivka nebo bazén? Využití 365 dní v roce

Pokud nejste zrovna rození plavci a hledáte jiný způsob relaxace v kterékoli roční a denní době, předkládáme vám malou inspiraci. Pořiďte si na svoji zahradu vířivku, která má oproti bazénům mnoho výhod. Hlavním parametrem je rozdílná využitelnost v roce. Většinu bazénů je možné provozovat přibližně od května do září a nelze je plně využívat v chladnějším období na jaře, na podzim a samozřejmě ani v zimě.

Výhodou vířivky je její technické řešení s důrazem na ekonomický provoz, aby na základě nastavené teploty byla vždy připravena pro koupel, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce!Teplotu vody ve vířivce je možno nastavit v rozsahu 20° až 40°C. Používání vířivky zejména v zimním období, je tím pravým zážitkem pro milovníky teplé vody.  Je prokázáno, že majitelé své vířivky využívají 3x – 6x za týden po celý rok, což je zcela nesrovnatelné s využitím bazénu.

Kam se nejčastěji vířivka instaluje?

Nejčastěji se vířivá vana instaluje do venkovních prostor, zahrada, terasa, zimní zahrada či balkon. Důležité je správné umístění vířivky tak, abychom při koupeli měli příjemný výhled do oblíbených prostor zahrady, případně v noci na noční oblohu. Další variantou je umístění v interiéru, tam je nutno počítat se zvýšenou vlhkostí a instalovat dle velikosti místnosti odpovídající odvětrání, případně automatický odvlhčovač.

Jaké jsou požadavky na stavební připravenost?

Záleží na způsobu instalace vířivky, zda budete vířivku usazovat na podlahu nebo částečně či zcela zapouštět do podlahy nebo terénu v prostoru zahrady. V případě, že vířivku budete instalovat na zpevněné podloží, dlažbu nebo beton je potřebné dodržet při venkovním umístění nezámrznou hloubku tak, aby nedocházelo v zimě k pohybu podlahy (dlažby) a celkové nestabilitě vířivky. Při umístění vířivky je třeba počítat s celkovou hmotností (zatížením na m2) dle typu vany, a to zejména při instalaci do nadzemních podlaží a balkónů. Zde doporučujeme předem projednat umístění nejlépe se statikem. Při instalaci zapuštěním do podlahy v interiéru nebo na zahradě do země se usazuje vířivka po spodní okraj akrylátového skeletu a doporučujeme předem projednat s dodavatelem způsob usazení. Zjistit potřebnou hloubku pro montáž, způsob řešení elektro přípojky a vypouštěcího ventilu dle zvoleného modelu.

Jaké jsou požadavky na elektrickou přípojku?

V rozvodné skříni je potřebné instalovat odpovídající samostatné jištění dle typu vířivky a od něho do prostoru vířivky přivedete volně kabel s dostatečnou rezervou pro připojení k řídící jednotce vířivky. Způsob instalace elektrické přípojky je nutno projednat předem s dodavatelem.

Jak často se mění voda ve vířivce?

Při privátním používání se mění voda ve vířivce přibližně 2× – 4× do roka. Vše záleží na způsobu užívání a celkové údržbě vířivky. Dalším důležitým vlivem na životnost vody je samozřejmě vybavení filtrací, ozonátorem, UV lampou a dalšími technickými prvky. Při využívání pro komerční účely se vířivka provozuje za přísnějších hygienických podmínek, a je potřebné vybavit vířivku odpovídající pískovou filtrací.

Jak náročná je údržba vody ve vířivce?

Při běžném privátním používání vám zabere starost o vířivku zhruba 15 minut za týden. Nejprve je potřeba se naučit několik zásad jako je měření pH a dávkování chemie. U vířivek, stejně jako u bazénů, se může používat více typů chemie. Oproti bazénům mají většinou vířivky teplotu vody kolem 35–38°C, což má za důsledek vyšší náchylnost na kvalitu vody.

Jak vysoké jsou náklady na provoz vířivky?

Existují fámy o tom, že vířivka je energeticky náročná a v zimě se nedá prakticky provozovat. Skutečné průměrné měsíční náklady na energii se pohybují u kvalitních vířivek s objemem vody do 800l v rozsahu 400-700Kč v průměru za měsíc, tedy 5 - 8tis.Kč/rok. U větších vířivek mohou náklady na provoz dosáhnout 1000Kč/měsíc. Jedná se o celoroční venkovní provoz, ale vždy záleží na způsobu užívání vířivky. Proto je nutné se při výběru dodavatele zaměřit na technické řešení vířivky a způsob vnitřní izolace. Vířivky s kvalitní vnitřní izolací a značkovou technologií dokáží být velmi úsporné i při venkovním celoročním provozu.

Jaká dezinfekce vody se používá?

Používá se několik způsobů ošetřování vody ve vířivce. Tak jako u bazénů různé druhy chemie s přídavkem chlóru, bromové tablety nebo tzv. kyslíková chemie. Každému uživateli vyhovuje jiný způsob a každý dodavatel vířivky je zaměřen na jiný systém.

Velmi osvědčené jsou zejména 20g tablety 5v1, které jsou nejpohodlnější a ve většině případů si dobře poradí s kvalitou vody. To samé se dá řící i o bromových 20g tabletách. Tablety je možné vkládat do prostoru skimmeru nebo do plováčku.

U vířivek se značkovým kanadským systémem GECKO si také můžete pořídit sanitizační zařízení Gecko in.clear, fungující na bázi bromidu sodného, který automaticky udržuje správnou hladinu brómu ve vířivce.

Je možné používat u vířivek slanou vodu?

Výrobci vířivek, kteří používají značková čerpadla a veškeré vnitřní technologie vířivky odolávající soli, používají dnes systémy pro dezinfekci vody mořskou solí. Velmi oblíbená je minerální sůl z Mrtvého moře, obsahující mnoho léčivých minerálů, která pozitivně působí na nemoci kůže, kloubů, poruchy štítné žlázy a nespavosti.

  • Vířivka nebo bazén? Využití 365 dní v roce
  • Vířivka nebo bazén? Využití 365 dní v roce
  • Vířivka nebo bazén? Využití 365 dní v roce
Showroom

Instalatér Tomáš Novák s.r.o.
74242 Šenov u Nového Jičína
ukázat na mapě

Kontakt

+420 602 521 551

kompletní kontakty

Otevírací doba

Individuální
Nemáte čas v pracovních dnech? Domluvte si návštěvu individuálně.